Intro

Main
Newsy
Premiery


Gry

Zapowiedzi
Recenzje
Klasyka
Artykuły
Humor
Galeria
Download


Help

Solucje
Poradniki
Tipsy
Pomocna Dłoń
Easter Eggs


Adventure Zone CD

Aktualny numer
Nowy Numer
Archiwum


Outro

About
Redakcja
Współpraca
Księga Gości
Linki
Zaprzyjaźnione
strony

The Longest Journey


Graliście kiedyś w grę, która totalnie zawładnęła waszym życiem? No wiecie: graliście w nią do upadłego, a po odejściu od monitora czuliście niedosyt i jedyne, o czym mogliście myśleć to była ta gra? Jeszcze kilka tygodni temu każdemu, kto by to potwierdził dałbym wizytówkę mojego ulubionego psychiatry, ale teraz obawiam się, że sam będę musiał się do niego udać... Ale od początku:

Istnieją dwa światy: Stark - świat nauki oraz porządku, Ziemia za jakieś 250 lat.. Drugi to Arkadia - świat magii oraz chaosu. Harmonię między nimi zapewnia Równowaga. W Stark żyje sobie April Ryan - dziewczyna ze wsi, mająca 18 lat. Przyjechała do dużego miasta - Newport by studiować malarstwo (jak na moje oko to nie ma do tego dużego zapału;)) - niby wszystko wygląda pospolicie, ale tak nie jest. Żeby było ciekawiej to April potrafi poruszać się między obydwoma światami, ale nie za bardzo o tym wie. Od pewnego czasu męczą ją koszmary, których April nie za bardzo rozumie. Na szczęście pojawia się Cortez, który nieco rozjaśnia sytuację... Nie będę Wam tu opowiadał całej fabuły, bo stracicie przyjemność grania:) W każdym razie fabuła jest arcyciekawa i śmiało nadawałaby się na dobrą książkę fantasy (lub, jak kto woli - film). Po prostu wciąga. Podczas gry nasza bohaterka coraz bardziej opanowuje swoje moce i poznaje kolejne tajemnice. Niestety fabuła jest liniowa - cokolwiek byśmy nie powiedzieli to i tak do jednego prowadzi. Jest oczywiście kilka sytuacji, gdy można wybrać, co będziemy robić, ale i tak skończy się to tak samo - możemy liczyć co najwyżej na kilka więcej lub mniej linii dialogowych lub na jakąś animację (np. można wybrać randkę z Zackiem - palantem lub koncert z przyjaciółmi, ale i tak Zac będzie następnego dnia nieźle wkurzony, ale obrzuci April innymi wyzwiskami)

Życie w grze po prostu... żyje! Mnóstwo ludzi chodzących po różnych obszarach, z którymi niestety nie można porozmawiać, ale widać, że mają własne sprawy, problemy itp. Nawet postacie, z którymi możemy porozmawiać poruszają się i czasem możemy ich po prostu nie zastać! A przy okazji rozmów - są one perfekcyjnie! Są ciekawe, głosy są interesujące, ale niektóre dialogi są po prostu za długie! Dziękujemy, ci FunCom za przycisk Escape:)

Grafika urzeka swoją bajecznością (w Arkadii) i wizją cyberpunkowego świata, w którym zostały takie miejsca jak spokojne parki i zabytki (w Stark) Tła są po prostu świetnie narysowane i mistrzowsko pokolorowane! Grafika teł moim zdaniem bije na głowę tą z Final Fantasy na Playstation przez niektórych uważana na najlepszą grafę 2D - mówię tu o FF 7 i 8, bo 9 jeszcze nie widziałem (w screenach na necie oczywiście:))) Podczas gdy April się porusza to czasami gracz jest światkiem efektu perspektywy, czyli elementy bliżej ekranu poruszają się szybciej niż tło i April. Co do postaci, to są one 3D, ale ich jakość czasami jest dosyć kiepska (np. kiedy na statku April się schyla to dowiadujemy się, że ma dziwnie kanciastą i odkształconą pewną część ciała poniżej pleców;) Bardzo fajnie jest zrobione dynamiczne oświetlenie, które działa również bez dopałki. Jednak do cieni na ziemi można się przyczepić - nawet, jeśli staniemy koło czegoś, co rzuca dłuuugi cień to i tak cień April będzie tylko pod jej nogami.

Zagadki są ciekawe i pomysłowe, ale czasem potrafią nieźle wku..żyć, gdy po przejściu np. 6 rozdziału okazuje się, że stoimy w miejscu, bo nie zabraliśmy jakiegoś przedmiotu w 2. Na szczęście nie często się to zdarza. Poza tym wszystko jest bardzo wyważone. Nie polecam jednak tej gry młodszym wyjadaczom, którzy grają z opisem na kolanach (znam też kilku takich starszych;))) Młodszym w znaczeniu, że nie mieli styczności z wieloma tytułami tego typu. Opis zabija całą przyjemność z poznawania wątków i odkrywania fabuły. Są to oczywiście tylko moje spostrzeżenia i nikt się nie musi z tym zgadzać:)

Do dźwięku nie można się przyczepić - muzyka jest nastrojowa i przyjemna a dźwięki są świetnie dobrane. Po prostu git! Niestety brakuje mi do szczęścia, aby utwory były albo w mp3 (można ściągnąć z netu, ale przez modem raczej nie radzę;) albo w ścieżkach audio.

Polska wersja jest przygotowana bardzo starannie. Każdy dialog jest mówiony, ale można sobie do tego wyświetlić napisy (polecam!) - Lepiej się zrozumie sens rozmowy:) Rolę April zagrała (i tak pewnie już wszyscy już to wiedzą) Edyta Olszówka, ale nie można nic zarzucić innym aktorom. Można, co najwyżej wypomnieć CD-Projektowi, że zatrudnił zbyt małą liczbę aktorów. Czasami jawnie słychać, że z tą postacią wprawdzie nie gadaliśmy, ale jej głosem już ktoś się posługiwał. Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się za często, a w instrukcji wypisani są wszyscy i podporządkowani poszczególnym postacią... Drugi dosyć mało znaczący błąd, ale rzucający mi się w oczy jest wymowa imienia pewnego kapłana - Tobias. Widać, że Edytę Olszówkę albo ktoś źle poinformował, albo miała źle napisane, ponieważ wymawiała to "tobajus" (tylko przez pierwsze kilka rozdziałów w Arkadii) podczas gdy inny wymawiali po prostu "tobias".

Na podsumowanie dodam, że ta gra jest warta każdych pieniędzy, a zwłaszcza tych 99 zł! Jeżeli lubicie ten gatunek to wciągnie ona was jak bagno w deszczowy dzień! Można w nią grać i grać i grać i grać i grać! Jest po prostu przykładem dla innych firm "jak zrobić świetną grę". Jestem pewien, że za kilka lat będzie to tytuł kultowy (może nie w Polsce, ale na świecie). Tylko sprawdźcie czy macie odpowiedni sprzęt, bo na starszych kompach gra może nieźle przyciąć...

Recenzent: daX
Gatunek: Przygodowa
Dystrybucja: CD PROJEKT
Cena: 99 zł
Wymagania: P166, 32 Mb RAM, CD x4, SVGA 16 Bit, 220 Mb HDD
Grafika: 10
Dźwięk: 9
Długość: 7
Zagadki: 9
Uwagi: Ciekawe czy takie arcydzieło będzie miało kontynuację? Zakończenie w końcu coś sugeruje...© Adventure Zone 2001 - wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony lub z wersji CD bez zgody redakcji zabronione!